Ciekawostki
Na drodze krajowej nr 10 szykują się zmiany. Będzie bezpieczniej?
Bezpieczeństwo wszystkich uczestników #ruchu drogowego na drodze krajowej nr 10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń było tematem głównym spotkania, jakie odbyło się 11 grudnia br. w siedzibie GDDKiA w Bydgoszczy.
(czytaj więcej)Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje
W centrach dwóch największych miast# regionu – Bydgoszczy i Torunia, już jakiś czas temu rozgościły się bożonarodzeniowe jarmarki.
(czytaj więcej)"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.
(czytaj więcej)Najpierw alko-tubki, teraz alko-lody. Zaniepokojeni konsumenci
Głośna w ostatnich tygodniach sprawa alko-tubek spowodowała,# iż Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych otrzymuje sygnały zaniepokojonych konsumentów o obecności w obrocie lodów z alkoholem. Poniżej przedstawiamy informacje, na które należy zwracać uwagę, aby zapewnić zgodny z prawem i bezpieczny obrót tego rodzaju produktami.
(czytaj więcej)Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu
Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.
(czytaj więcej)Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu
1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.
(czytaj więcej)Policja przestrzega przed upałami. Czym grozi zlekceważenie temperatury?
Policja przypomina, by w czasie jazdy, nie lekceważyć wysokich temperatur. Upał ma# wpływ na kierowców, ponieważ wysoka temperatura w aucie spowalnia reakcje kierowcy. Podczas podróży samochodem dbanie o odpowiednią temperaturę w aucie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Dzisiaj jest Dzień Psa. Leśnicy radzą, jak je wyprowadzać do lasu
Dzisiaj jest Dzień Psa i z tej okazji leśnicy z# Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przypominają, co należy zrobić, aby spacer z psem po lesie był bezpieczny dla nas i naszych czworonogów.
(czytaj więcej)Małżeństwa i rozwody na Kujawach i Pomorzu. GUS podał dane
W województwie kujawsko-pomorskim w# 2021 r. w porównaniu z 2020 r. zwiększyła się liczba zawartych małżeństw (o 11,7%).
(czytaj więcej)Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania
Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.
(czytaj więcej)Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?
Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.
(czytaj więcej)„Dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny”
„Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania# konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, wolni od hańbiącej obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w nasze ręce jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą Konstytucję uchwalamy” – tymi słowami preambuły rozpoczyna się Konstytucja 3 maja.
(czytaj więcej)Dzisiaj 1 maja. To Święto Pracy i 18-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej
18 lat temu Polska wspólnie z# dziewięcioma innymi państwami, stała się formalnie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Oprócz Polski w UE znalazły się również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
(czytaj więcej)Po dwóch latach pandemii Polacy znów chętnie spędzą Wielkanoc z rodziną
Tegoroczna Wielkanoc zapowiada się# rodzinnie. Niemal 70 proc. respondentów przepytanych w corocznym Barometrze Providenta deklaruje, że będzie świętować z najbliższymi we własnym domu. Co trzeci badany ma także w planach odwiedziny u rodziny i znajomych.
(czytaj więcej)200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego. Miał siedem sióstr i jednego brata
10 marca mija 200 rocznica śmierci Józefa Wybickiego, którego# Sejm RP wybrał na jednego z Patronów Roku 2022.
(czytaj więcej)Nie zapomnijmy o warzywach. Co zrobić, aby jeść je z apetytem?
Warzywa są nieodłączną częścią zdrowego stylu życia, mają# mnóstwo witamin i dostarczają składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia. Przykładem jest chociażby niepozorna pietruszka, będąca źródłem witaminy C. To substancja pomagająca w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, a także zwiększa przyswajanie żelaza.
(czytaj więcej)Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach
O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.
(czytaj więcej)60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem
Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.
(czytaj więcej)Kiszonki. Przepis na zdrowie i dobre samopoczucie w nowym roku
Nowy rok to dobry czas na zmianę# sposobu żywienia. Warto pomyśleć o kiszonkach. Dlaczego powinny towarzyszyć nam codziennie?
(czytaj więcej)Ekoświęta w Twoim domu. Jak spędzić Boże Narodzenie w zgodzie z naturą?
Okres Bożego Narodzenia to czas prezentów, ozdób i# wielkich zakupów spożywczych. Niestety, tak jak wiele rzeczy w XXI wieku, znaczna część upominków czy dekoracji to produkty masowe. Często są one wykonane z plastiku, który rokrocznie w milionach ton zalewa cały świat, zagrażając środowisku. Dokonując świadomych wyborów, możemy jednak ograniczyć jego produkcję i pomóc naturze.
(czytaj więcej)Boże Narodzenie Polaków pełne obaw. Kolejne święta w dobie pandemii
Aż 36% Polaków obawia się czy uda im się spotkać w# rodzinnym gronie podczas grudniowych świąt ze względu na pandemię, 27% zastanawia się czy trafi z upominkami w gusta najbliższych. Dla 14% respondentów coroczną zmorą jest zdążenie na czas z przygotowaniami. Według co trzeciego Polaka najbardziej tęsknimy za białymi świętami, ze śniegiem i możliwością ulepienia bałwana oraz za spotkaniami w dużym gronie, jak uważa 27% respondentów. Zdaniem 22% marzą nam się radosne święta bez pandemii w tle i z mnóstwem prezentów. Takie wnioski płyną z badania „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy”, zrealizowanego przez Prezentmarzeń.
(czytaj więcej)