Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy
fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Uproszczenie definicji mobbingu# i uznanie, że jego podstawową cechą ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Doświadczenie mobbingu wpływa nie tylko na sytuację w pracy, ale całe życie osoby, która się z nim zmaga. Obecnie regulacje prawne są niewystarczające i nierzadko powodują trudności w dochodzeniu swoich praw na drodze sądowej.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt ustawy, która ma doprecyzować przepisy, dostosować definicję mobbingu do współczesnych realiów, a w efekcie – lepiej chronić ofiary mobbingu. Złożyliśmy wniosek o wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Dlaczego potrzebujemy nowych regulacji dot. mobbingu?
W aktualnej definicji mobbingu jest kilka elementów, które muszą wystąpić łącznie, aby dane zachowanie mogło zostać uznane za mobbing. W efekcie ofiarom bardzo trudno jest dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Co więcej, definicja mobbingu nie była zmieniana od przeszło 20 lat i niekoniecznie przystaje do dzisiejszych realiów.
Potrzebujemy jasnej i zrozumiałej definicji, a także lepszego rozumienia prawa zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Konieczne jest także ujednolicenie orzecznictwa, czyli większa spójność w działaniach sądów w sprawach dotyczących mobbingu.
Jakie są główne założenia projektu ustawy autorstwa Ministerstwa Pracy?
Zgodnie z projektem podstawową cechą mobbingu ma być uporczywe nękanie pracownika. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe.
Projekt zakłada także:
· konieczność określenia zasad przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w regulaminie pracy,
· nałożenie na pracodawcę obowiązku stosowania działań prewencyjnych, wykrywania i reagowania na mobbing oraz wspieranie ofiar mobbingu,
· zwolnienie z odpowiedzialności cywilnoprawnej pracodawcy, jeżeli mobbing nie pochodził od przełożonego pracownika i zostały wdrożone odpowiednie działania prewencyjne,
· ustanowienie minimalnego progu wysokości zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu wynoszącego sześć miesięcznych wynagrodzeń.
Mówimy „nie” kulturze mobbingu
Sprawcy muszą być surowo karani, a ofiary otoczone ochroną. O konieczności zmian przepisów dotyczących mobbingu oraz trwających nad projektem ustawy pracach mówiła podczas listopadowego współKongresu Kultury w Warszawie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czytaj również
- Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
- Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
- Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
- Pacyfikacja kopalni "Wujek". Największa zbrodnia stanu wojennego
- Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Ustawa podpisana
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!