Ustawa podpisana. Wolna Wigilia od przyszłego roku
fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Wigilia będzie dniem wolnym od pracy #od przyszłego roku – ustawa w tej sprawie przeszła przez Parlament i 24 grudnia została podpisana przez Prezydenta. To rozwiązanie popiera zdecydowana większość Polek i Polaków.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, która ustanawia Wigilię dniem wolnym od pracy, odbyło się w Sejmie 8 listopada br. Projekt zakładał wprowadzenie rozwiązania już w tym roku. W trakcie prac posłowie zdecydowali jednak, że 24 grudnia ma być dniem wolnym od 2025 roku. Dodatkowo handlowe miałyby być trzy niedziele poprzedzające Wigilie – a nie jak dotychczas – dwie.
Co ważne, dzięki poprawce, o której przyjęcie apelowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ustawa gwarantuje pracownikom handlu w grudniu co drugą niedzielę wolną od pracy w handlu (oraz wykonywania czynności związanych z handlem takich jak np. rozkładanie towaru). W praktyce oznacza to, że w grudniu będą pracować w maksymalnie dwie niedziele.
Polacy są zgodni – Wigilia powinna być wolna
Jak wynika z badań sondażowych pomysł wolnej Wigilii popiera około 70 proc. Polaków (IBRiS z 18.11.2024 r. - 67,5 proc. popiera ten postulat; United Surveys z 25-27.10.2024 r. - 67,3 proc. poparcia SW Research z 30.10.2024 r. - 74 proc. poparcia).
24 grudnia w Europie
Wigilia jest ustawowo wolna w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech.
Polska ma 13 dni wolnych od pracy w roku. Większość krajów Unii Europejskiej ma podobną liczbę dni wolnych w roku. Bułgarzy i Cypryjczycy mają 16 dni wolnych, Austriacy, Słowacy, Słoweńcy 15 dni, Włosi 14 dni.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czytaj również
- Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
- Nielegalne treści w internecie dotyczące dzieci. Zgłoś anonimowo
- Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
- Niebezpieczne kontakty online. Jak chronić najmłodszych użytkowników?
- Nie przechowuj potraw zbyt długo. Mogą ulec zepsuciu nawet w lodówce
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!