Pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podpisano umowę
Ceremonia podpisania umów FEdKP oraz umowy z operatorem pożyczek dla przedsiębiorców, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (KPFR, Fundusz Rozwoju) przekazuje# pierwsze w tej perspektywie finansowej środki – 50 mln złotych - na wsparcie pożyczkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umowa z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym (KPFP, Funduszem Pożyczkowym) została podpisana dziś (7 listopada) w obecności marszałka Piotra Całbeckiego. Podczas tej samej uroczystości gospodarz województwa przekazał beneficjentom naszego programu regionalnego umowy o dofinansowanie projektów łącznej wartości 280 mln złotych.
- Gospodarka jest oczywiście priorytetem. Cieszę się, że jest duże zapotrzebowanie na nasze pożyczki rozwojowe dla przedsiębiorstw. To świadczy oczywiście o tym, że nasza oferta jest atrakcyjna, ale z drugiej strony świadczy to o aktywności naszych przedsiębiorców, którzy inwestują, rozwijają się, mają pomysły biznesowe. To jest bardzo budujące – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki. W spotkaniu z przedstawicielami beneficjentów uczestniczyli również wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa oraz radni województwa Sławomir Kopyść i Przemysław Ziemecki.
Fundusz Rozwoju, który jest spółką samorządu województwa, jako regionalna instytucja finansowa dysponuje pulą 900 mln złotych z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP), naszego programu regionalnego 2021-2027, z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Celem jest wspieranie inwestycji rozwojowych niewielkich przedsiębiorstw, przedsięwzięć w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej na odnawialnych źródłach oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Fundusz Pożyczkowy, także instytucja marszałkowska, jest pierwszym w tej perspektywie finansowej wybranym przez FEdKP pośrednikiem, który będzie oferował pożyczki małym i średnim przedsiębiorcom.
Pożyczki (2-5 mln złotych, spłata do 7 lat) są dedykowane przede wszystkim start-upom, firmom planującym wdrożyć innowacyjne rozwiązania (w tym nowoczesne modele biznesowe), przeprowadzić cyfryzację, przeprowadzić automatyzację lub uruchomić/zwiększyć eksport. Oprocentowanie 2-3 proc. rocznie. Pozostałe podmioty biznesowe mogą liczyć na pożyczkę z oprocentowaniem 6,68-9,68 proc. w skali roku.
Szczegóły - notka KPFR w załączniku
Wśród 62 przekazanych dziś beneficjentom umów FEdKP są m.in. umowy dotyczące wsparcia zakupu sprzętu i wozów bojowych dla ochotniczych straży pożarnych w całym regionie, utworzenia regionalnego akceleratora biznesu przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Toruniu, budowy przedszkola w Rogóźnie w powiecie grudziądzkim, utworzenia kilkunastu dziennych domów dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych (w tym niesamodzielnych osób starszych), utworzenia i funkcjonowania lokalnych centrów usług społecznych oraz ochrony owadów zapylających.
Lista beneficjentów w załączniku
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
- Pliki do pobrania
- 7.11.24 lista umów FEdKP.PDF
- metryczka pożyczki rozwojowej .pdf
Czytaj również
- Szykuje się zmiana stałej organizacji ruchu. Progi na ulicy Modrakowej?
- Jubileusz 30-lecia. Trzy dekady działalności KSRG
- Pomoc medyczna w nocy, weekendy i święta. Gdzie szukać pomocy?
- Pracowita noc dla strażaków. Blisko 100 interwencji w regionie
- Program "Aktywny Rodzic". ZUS wypłacił kolejne świadczenia
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!