"Kosmiczni Detektywi". Ogólnopolski konkurs dla uczniów
fot. pixabay
Serdecznie zapraszamy do udziału #w konkursie pn. „Kosmiczni Detektywi”, skierowanym do uczniów w wieku od 6 do 14 lat, którego organizatorem jest Polska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Chcemy zwrócić uwagę uczniów na niezwykłe zastosowania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody, w tym spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, w trakcie jego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wycieczka do europejskich ośrodków naukowych.
Celem konkursu jest znalezienie i wybranie jednego przykładu technologii opracowanej pierwotnie na potrzeby kosmicznych misji, a następnie pokazanie, jak została ona zaadaptowana w codziennym życiu na Ziemi, np. w kuchni, medycynie, transporcie czy komunikacji.
Uczestnicy mogą przygotować swoje prace w dowolnej formie, takiej jak film, animacja, opowiadanie, gra czy forma artystyczna. Prace powinny uwzględniać historię wybranej technologii, jej zastosowanie w kosmosie oraz adaptację do codziennych potrzeb.
Na zwycięzców konkursu czekają wyjątkowe nagrody, w tym:
- Spotkanie na żywo z polskim astronautą. Uczestnicy będą mieli okazję połączyć się ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, w trakcie jego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
- Wycieczka do europejskich ośrodków naukowych. Kilkudniowa podróż do wiodących ośrodków badawczo-technologicznych związanych z sektorem kosmicznym.
- Wielki Finał z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Spotkanie z polskim astronautą, warsztaty oraz rozmowy z ekspertami z branży kosmicznej.
- Edukacyjny wkład zwycięzców. Najlepsze prace zostaną włączone do materiałów edukacyjnych wykorzystywanych w szkołach w całej Polsce.
Jak wziąć udział?
Konkurs jest skierowany do uczniów indywidualnych oraz zespołów (do 5 osób) pod opieką nauczyciela, rodzica lub edukatora. Zgłoszenia należy dokonać online, poprzez formularz dostępny na stronie POLSA: Formularz zgłoszeniowy. Wymagane dokumenty, w tym zgoda rodzica/opiekuna, muszą zostać podpisane profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
Terminy:
- Nadsyłania prac: do 30 stycznia 2025 r.
- Ogłoszenie wyników: marzec 2025 r. na stronie POLSA
Pełen regulamin i szczegóły konkursu znajdą się pod poniższymi linkami:
Współorganizatorem konkursu jest Ministerstwo Technologii i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz partnerami merytorycznymi: Europejską Agencją Kosmiczną, Centrum Badań Kosmicznych PAN, ESERO PL i stowarzyszeniem WroSpace.
Zachęcamy do udziału i wspólnego odkrywania inspirującego świata technologii kosmicznych, które zmieniają nasze życie.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Czytaj również
- "Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa". Kto może wziąć udział w konkursie?
- Konkurs dla KGW. "Święta Bożego Narodzenia dawnej i dziś"
- Losowanie hulajnóg dla dzieci rolników. Wybrano 100 laureatów
- Piękno tradycji w świątecznej kartce. Konkurs dla KGW
- "Szkoła międzypokoleniowa”. Cyfrowy projekt łączący uczniów i seniorów
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!