Jak prawidłowo wezwać pomoc? Jak czytać słupki drogowe

fot. freepik / OSP Solec Kujawski
Szanowni obserwujący! W ostatnim czasie po raz kolejny mieliśmy do czynienia# ze zdarzeniami, których rzeczywista sytuacja była zupełnie inna, niż w treści otrzymanego zgłoszenia.
W związku z powyższym zamieszczamy grafikę wraz z opisem, w jaki sposób należy prawidłowo wezwać pomoc, tak aby służby mogły przygotować się do tego co zastaną na miejscu zdarzenia.
- Zadzwoń pod numer alarmowy 112.
Dzwoniąc pod numer alarmowy zachowaj spokój, mów wolno i wyraźnie oraz bezpośrednio odpowiadaj na pytania dyspozytora. Do czasu zakończenia połączenia pozostań na miejscu zdarzenia!
- Określ dokładną lokalizację.
Podaj miejscowość, nazwę ulicy, oraz numer budynku, lub charakterystyczne miejsce przy którym doszło do zdarzenia.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmuje zgłoszenia z całego województwa, w związku z czym niezbędne jest podanie dokładnej lokalizacji.
Jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku drogowego koniecznie podaj także numer drogi oraz kilometr drogi znajdujący się na przydrożnym słupku. (Grafika znajduje sie poniżej tekstu)
- Powiedz co się stało.
Przekaz dyspozytorowi szczegółowe informacje odnośnie zdarzenia, np. „Na łuku drogi samochód osobowy dachował, znajduje się na dachu, poza drogą. Wewnątrz znajdują się dwie osoby poszkodowane. Są wycieki płynów eksploatacyjnych.”
- Przekaż informację o osobach poszkodowanych.
Aby wysłać odpowiednie siły i środki, dyspozytor musi otrzymać konkretne informacje odnośnie osób poszkodowanych.
Kluczowymi informacjami jest ilość osób poszkodowanych, oraz ich stan. Czy są przytomne, oddychające, czy są zakleszczone, czy mają jakieś obrażenia zewnętrzne. Te wszystkie informacje pozwolą ratownikom przygotować się do udzielenia pomocy już podczas dojazdu na miejsce zdarzenia.
- Nie rozłączaj się jako pierwszy!
Jest to o tyle istotne, gdyż dyspozytor może mieć do Ciebie jeszcze jakieś pytania potwierdzające sytuację na miejscu zdarzenia. W przypadku trudnego dojazdu, konieczne może okazać się także telefoniczne poprowadzenie służb na miejsce.
Stosuj się do wszystkich zaleceń dyspozytora oraz jeśli to możliwe, nie opuszczaj miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb!
Materiał: OSP Solec Kujawski
Czytaj również
- Inauguracja nowego gremium. Będą wspierać władze powiatu
- Diamentowe Gody. Państwo Baliccy świętowali 60 rocznicę ślubu
- 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uczczono pamięć o ofiarach
- Uczniowie potrzebują dodatkowych sal lekcyjnych. Szkoły modułowej nie będzie!
- Szkolenie w siedzbie Starostwa. Zagrożenia "prania pieniędzy"
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!